Analist Controlling_Departamentul Retail Controlling_Directia Controlling

City:  Bucuresti
Contract duration:  Unlimited
Discipline:  Financial management and controlling

Despre echipa noastra

Suntem peste 5000 de oameni la BCR. Si, pe cat de multi, pe atat de diferiti. Ne place sa credem, insa, ca diversitatea noastra de idei, atitudini, pasiuni, trairi sau origini ne infrumuseteaza cultura si adauga valoare muncii noastre.

Responsabilitatile tale

  • Elaborezi rapoarte si analize financiare detaliate pentru conducerea executiva a bancii si pentru liniile de management, propunand solutii de imbunatatire;
  • Dezvolti, ajustezi si procesezi rapoarte de vanzari retail, elaborand analize la nivelul produselor, vanzarilor, diverselor canale de distributie, segmentelor de clienti, etc;
  • Propui solutii de imbunatatire cu menirea de a conduce la atingerea tintelor previzionate si  solutii de dezvoltare a sistemului de KPI;
  • Elaborezi analize de profitabilitate si performanta pentru Linia Functionala Retail & Private Banking;
  • Monitorizezi bugetele retail (solduri, dobanzi, margini, costuri, etc.);
  • Dezvolti si executi analize si rapoarte specifice pentru monitorizarea vanzarilor, analiza profitabilitatii si a performantei la nivelul retail;
  • Asiguri implementarea procesului de planificare financiara, evaluezi gradul de indeplinire a planului si pregatesti previziunile pentru linia de afaceri Retail;
  • Oferi suport in pregatirea prezentarilor de management si destinate Grupului Erste in ceea ce priveste performanta liniilor de afaceri Retail.

Profilul tau

  • Studii superioare, de preferat in domeniul economic;
  • Experienta profesionala minim 1-2 ani in zona de analiza & corelare date / informatii, lucrul cu baze de date, raportare – cerinta obligatorie;
  • Cunostiinte economice si financiare;
  • Bune abilitati de comunicare si relationare;
  • Capacitatea de planificare, organizare si prioritizare a activitatii;
  • Capacitatea de adaptare la schimbari, un bun time-management, lucrul cu termene limite stranse;
  • Limba engleza – nivel avansat;
  • Operare PC: Microsoft Office – in special Excel, Oracle (baze de date)
  • Cunostiinte privind lucrul cu instrumente de Business Intelligence - reprezinta un atu.

Beneficiile tale

  • Oportunitatea de a te dezvolta intr-una dintre cele mai importante institutii bancare din Europa Centrala si de Est;
  • Un program de lucru flexibil si work from home;
  • Sedii centrale moderne si usor accesibile, in zona Grozavesti (Pentru moment, din cauza situatiei Covid-19, cei mai multi dintre noi lucram de acasa);
  • Asigurare medicala privata;
  • Pana la 27 zile de concediu de odihna in functie de anii de experienta profesionala;
  • Zile libere platite pentru evenimente neasteptate;
  • Zi libera de ziua ta de nastere;
  • Facilitati bancare si extra beneficii pentru pensia privata;
  • Plan de beneficii flexibile prin platforma Benefit online.