Expert Financiar Bancar(Controlling)

City:  Bucuresti
Contract duration:  Unlimited
Discipline:  Financial management and controlling

Despre echipa noastră

Suntem peste 6000 de oameni la BCR. Si, pe cat de multi, pe atat de diferiti. Ne place sa credem, insa, ca diversitatea noastra de idei, atitudini, pasiuni, trairi sau origini ne infrumuseteaza cultura si adauga valoare muncii noastre.

Echipa Departamentului Retail Controlling din cadrul Directiei Controlling este in cautarea unui coleg / unei colege care sa preia rolul de Expert Financiar Bancar.

Responsabilitatile tale

  • Dezvolti si executi analize si rapoarte specifice pentru monitorizarea vanzarilor, analiza profitabilitatii si a performantei la nivelul retail;
  • Propui solutii de imbunatatire cu menirea de a conduce la atingerea tintelor previzionate si  solutii de dezvoltare a sistemului de KPI;
  • Dezvolti, ajustezi si procesezi rapoarte de vanzari retail pentru conducerea executiva si elaborezi analize si rapoarte la nivelul produselor, vanzarilor, diverselor canale de distributie, segmentelor de clienti, etc;
  • Coordonezi si pregatesti analize, rapoarte si prezentari pentru sedintele de management;
  • Elaborezi analize de profitabilitate si performanta pentru Linia Functionala Retail & Private Banking;
  • Coordonezi si asiguri implementarea procesului de planificare financiara, evaluezi gradul de indeplinire a planului si pregatesti previziunile pentru Linia Functionala.

Profilul tau

  • Studii superioare, de preferat in domeniul economic;
  • Experienta profesionala: minim 2 ani in domeniul bancar;
  • Abilitati in dezvoltarea de analize financiare si rapoarte;
  • Cunostinte despre operarea cu instrumentele de Business Intelligence.
  • Cunoastere tehnici de control si monitorizare;
  • Cunostinte economice si financiare;
  • Cunostinte despre piata bancara;
  • Limba engleza – nivel avansat;
  • Microsoft Office (in special Microsoft Excel si Microsoft Powerpoint – nivel /avansat).

Beneficiile tale

  • Oportunitatea de a te dezvolta intr-una dintre cele mai importante institutii bancare din Europa Centrala si de Est;
  • Un program de lucru flexibil si work from home;
  • Sedii centrale moderne si usor accesibile, in zona Grozavesti (Pentru moment, din cauza situatiei Covid-19, cei mai multi dintre noi lucram de acasa);
  • Asigurare medicala privata;
  • Pana la 27 zile de concediu de odihna in functie de anii de experienta profesionala;
  • Zile libere platite pentru evenimente neasteptate;
  • Zi libera de ziua ta de nastere;
  • Facilitati bancare si extra beneficii pentru pensia privata;
  • Plan de beneficii flexibile prin platforma Benefit online.