Specialist Administrare Popriri_Perioada Determinata

City:  Bucuresti
Contract duration:  Limited
Discipline:  Others

Despre echipa noastra

Suntem peste 5000 de oameni la BCR. Si, pe cat de multi, pe atat de diferiti. Ne place sa credem, insa, ca diversitatea noastra de idei, atitudini, pasiuni, trairi sau origini ne infrumuseteaza cultura si adauga valoare muncii noastre.

Responsabilitatile tale

  • Efectuezi operatiuni de administrare si arhivare documente, conform procedurilor existente;
  • Verifici in baza de clienti a bancii daca debitorul mentionat in adresa emisa de organul de executare este sau nu este clientul Bancii;
  • Procesezi in timp util in  sistem toate dispozitiile ce au legatura cu activitatea de popriri si insolventa sau cu activitatea de sechestre/popriri penale, conform instructiunilor de lucru;
  • Efectuezi activitati de blocare/deblocare conturi afectate de popriri si efectueaza platile manuale in cadrul popririlor;
  • Efectuezi activitati de blocare/deblocare conturi detinute de clientii aflati in insolventa/ faliment, in  baza avizului consilierului juridic;
  • Verifici corectitudinea operatiunilor permise efectuate (cu aviz juridic daca acesta este cazul) asupra conturilor clientilor cu blocaje de popriri sau insolventa, de catre unitatile teritoriale sau alte entitati functionale din banca, pe perioada deblocarii conturilor;
  • Acorzi suport unitatilor teritoriale/ directiilor care gestioneaza clientii, cu privire la derularea popririlor si a operatiunilor permise pentru popririle emise de autoritati bugetare/nebugetare;
  • Eliberezi documentatia de poprire, la cererea clientilor si incaseaza comisioanele aferente;
  • Efectuezi corectiile popririlor migrate;
  • Monitorizezi soldurile conturilor cu blocaje de poprire institutite cu colectare manuala;
  • Realizezi si transmiti raspunsul catre autoritatile bugetare care remit adresele de infiintare/ de reactivare poprire cu privire la masurile luate de banca in calitate de tert poprit/ pentru debitorii non-clienti.

Profilul tau

  • Studii superioare;
  • Experienta profesionala de minim 6-12 luni in domeniu;
  • Cunoasterea reglementarilor legale in domeniul bancar;
  • Bune abilitati de comunicare si relationare;
  • Adaptabilitate si capacitate de prioritizare a activitatii cu respectarea termenelor-limita;
  • Capacitate de analiza si atentie la detalii;
  • Capacitate de operare cu un volum mare de date;
  • Aplicatiile informatice specifice domeniului de activitate.