Distribuie posturile

Specialist Depozitare_Piete Financiare

Localitate:  Bucuresti
Durata Contract:  Nedeterminat
Domeniu:  Piete Financiare
Despre echipa noastra

Suntem peste 6000 de oameni la BCR. Si, pe cat de multi, pe atat de diferiti. Ne place sa credem, insa, ca diversitatea noastra de idei, atitudini, pasiuni, trairi sau origini ne infrumuseteaza cultura si adauga valoare muncii noastre.

Responsabilitatile tale
  • Introduci/actualizezi in aplicatia informatica de depozitare informatiile necesare calculului de activ net/numarului de unitati de fond/investitori, dupa caz, pe baza documentelor furnizate de Administratorii acestor entitati si in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
  • Inregistrezi, verifici, monitorizezi si controlezi toate activele si tranzactiile pentru fiecare fond pentru care BCR desfasoara activitatea de depozitare;
  • Te asiguri ca valoarea titlurilor de participare este calculata in conformitate cu regulile fondului si cu prevederile legale in vigoare;
  • Transmiti catre Administrator valorile certificate pentru: valoarea activului net, valoarea unitara a activului net, numarul de titluri de participare/unitati de fond, numarul de investitori/participanti precum si orice alte situatii in modalitatea si la termenele convenite prin contractele de servicii de depozitare sau in procedurile de lucru, in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
  • Intocmesti situatia lunara privind comisioanele de depozitare datorate de entitatile pentru care BCR presteaza servicii de depozitare si o transmiti spre informare Administratorilor;
  • Verifici, intocmesti si semnezi raportarile periodice intocmite de Administrator pentru fondurile aflate in depozitarea BCR;
  • Verifici incadrarea permanenta a plasamentelor fondurilor pentru care BCR presteaza servicii de depozitare in restrictiile stabilite prin legislatia in vigoare si documentele de functionare ale entitatii respective (tipurile de plasamente, limitele investitionale, modalitatea de evaluare a activelor etc.) si notifici catre ASF orice incalcare a prevederilor in vigoare;
Profilul tau
  • Studii superioare economice;
  • Experienta de minim 1 an in domeniul pietei de capital;
  • Cunostinte generale despre produsele si serviciile bancare;
  • Cunostintele privind reglementarile legale in domeniul pietei de capital, al pensiilor private, precum si in domeniul bancar (acte normative, reglementari emise de ASF si BNR);
  • Cunoasterea limbii engleze sau germane - nivel mediu;
  • Abilitati de structurare a informatiilor si de raportare;
  • Atentie la detalii;
  • Abilitatea de a lucra independent si de organizare a activitatii;
Beneficiile tale
  • Oportunitatea de a te dezvolta intr-una dintre cele mai importante institutii bancare din Europa Centrala si de Est;
  • Un program de lucru flexibil si work from home;
  • Sedii centrale moderne si usor accesibile, in zona Grozavesti (Pentru moment, din cauza situatiei Covid-19, cei mai multi dintre noi lucram de acasa);
  • Asigurare medicala privata;
  • Pana la 27 zile de concediu de odihna in functie de anii de experienta profesionala;
  • Zile libere platite pentru evenimente neasteptate;
  • Zi libera de ziua ta de nastere;
  • Facilitati bancare si extra beneficii pentru pensia privata;
  • Plan de beneficii flexibile prin platforma Benefit online.