Distribuie posturile

Specialist Garantii Bancare_Departament Trade Finance

Localitate:  Bucuresti
Durata Contract:  Nedeterminat
Domeniu:  Altele

Despre echipa noastră

Suntem peste 6000 de oameni la BCR. Si, pe cat de multi, pe atat de diferiti. Ne place sa credem, insa, ca diversitatea noastra de idei, atitudini, pasiuni, trairi sau origini ne infrumuseteaza cultura si adauga valoare muncii noastre.

Responsabilitatile tale

  • Analizezi documentele cu caracter de contract comercial - financiar aferente emiterii garantiilor bancare/ avalizarii efectelor de comert, pentru clientii gestionati de birou;
  • Negociezi si intocmesti modelul garantiilor bancare, emiti garantii bancare in valuta si in RON (scrisori de (contra)garantie, acreditive standby supuse ISP 98, avaluri), la ordinul clientelei nebancare si bancare gestionate de birou;
  • Urmaresti pe toata perioada de derulare tranzactiile respective precum si evidenta extrabilantiera si operativa aferenta;
  • Validezi deschiderea si mentenanta operationala a produselor de trade finance si a garantiilor aferente (exclusiv cash colateral), precum si procesarea operatiunilor specifice cu privire la acestea;
  • Analizeaza cererile de plata in executare, intocmesti instructiunile pentru efectuarea platilor in executarea garantiilor bancare
  • Intocmesti mesajele specifice SWIFT si corespondenta interna si externa aferenta tranzactiilor derulate;
  • Asiguri legatura cu relationship managerii care gestioneaza clientul si cu alte entitati din centrala in vederea procesarii operatiunilor curente;
  • Primesti scrisorile de (contra)garantie bancara emise de bancile partenere in favoarea clientelei/ nonclientilor/ bancii (drept garantii asiguratorii pentru garantii bancare sau credite) si le avizeaza/ notifica acestora prin intermediul EF/ UT/ bancilor partenere.
  • Soliciti aprobarea incadrarii in limita de expunere a BCR fata de contrapartida pentru (contra)garantiile primite in favoarea bancii;
  • Confirmi autenticitatea emitentilor garantiilor bancare primite direct prin circuit bancar (curier rapid, SWIFT), precum si la cerere, a celor primite de clienti in afara circuitului bancar;
  • Deschizi si asiguri mentenanta operationala a produselor de trade finance si a garantiilor aferente (exclusiv cash colateral), precum si procesarea operatiunilor specifice cu privire la acestea.

Profilul tau

  • Studii superioare;
  • Experienta profesionala de minim 3 ani in domeniu;
  • Cunoasterea reglementarilor legale in domeniul bancar si a produselor specifice de trade finance;
  • Bune abilitati de comunicare si relationare;
  • Adaptabilitate si capacitate de prioritizare a activitatii cu respectarea termenelor-limita;
  • Capacitate de analiza si atentie la detalii;
  • Capacitate de negociere si rezolvare de probleme;
  • Limba engleza – nivel mediu - avansat;
  • Aplicatiile informatice specifice domeniului de activitate.

Beneficiile tale

  • Oportunitatea de a te dezvolta intr-una dintre cele mai importante institutii bancare din Europa Centrala si de Est;
  • Un program de lucru flexibil si work from home;
  • Sedii centrale moderne si usor accesibile, in zona Grozavesti (Pentru moment, din cauza situatiei Covid-19, cei mai multi dintre noi lucram de acasa);
  • Asigurare medicala privata;
  • Pana la 27 zile de concediu de odihna in functie de anii de experienta profesionala;
  • Zile libere platite pentru evenimente neasteptate;
  • Zi libera de ziua ta de nastere;
  • Facilitati bancare si extra beneficii pentru pensia privata;
  • Plan de beneficii flexibile prin platforma Benefit online.