Distribuie posturile

Specialist Group Secretariat (perioada determinata)

Localitate:  Bucuresti
Durata Contract:  Determinat
Domeniu:  Legal/Compliance

Despre echipa noastră

Suntem peste 6000 de oameni la BCR. Si, pe cat de multi, pe atat de diferiti. Ne place sa credem, insa, ca diversitatea noastra de idei, atitudini, pasiuni, trairi sau origini ne infrumuseteaza cultura si adauga valoare muncii noastre.

Responsabilitatile tale

  • Redactezi procesele verbale si hotararile adoptate de Consiliul de Supraveghere (CS) si comitetele acestuia, precum si de Comitetul Executiv (CE) si comitetele acestuia, in cadrul fluxului prin corespondenta si asiguri difuzarea acestora.
  • Pentru Adunarea Generala a Acţionarilor (AGA) BCR redactezi convocarea, pregatesti documentatia aferenta sedintei AGA (inclusiv elaborarea modelului de procura speciala, buletinul de vot, procesul verbal de numarare a voturilor, lista de prezenta si procesul verbal de prezenta), asiguri transmiterea (la cererea actionarilor) sau consultarea (de catre actionari) a documentatiei aferente sedintei AGA.
  • Elaborezi rapoartele periodice ale CE si CS, precum si rapoartele anuale care insotesc situatiile financiare anuale.
  • Verifici competenta de aprobare si conformitatea cu cerintele interne ale materialelor care se prezinta in AGA, CS si comitetelor acestuia , CE si comitetelor acestuia.
  • Pregatesti si transmiti ordinele de inlocuire emise de Presedintele Executiv al Bancii privind: stabilirea loctiitorului Presedintelui Executiv sau inlocuirea Presedintelui/Vicepresedintelui Executiv, pe perioada absentei acestuia din Banca, in ceea ce priveste delegarea de autoritate pentru angajarea patrimoniala a Bancii si reprezentarea in relatiile cu tertii.
  • Colaborezi cu entitatile functionale din Centrala pentru elaborarea/adaptarea regulamentelor de organizare si functionare ale organelor de conducere ale BCR si urmaresti modul in care activitatile de secretariat general desfasurate in cadrul subsidiarelor BCR alocate sunt conforme cu procedurile manageriale si standardele utilizate.
  • Intocmesti regulile de elaborare a documentelor prezentate catre nivelele de management ale BCR si te asiguri ca acestea sunt respectate.
  • Participi in calitate de secretar de sedinta/secretariat tehnic la sedintele Comitetului Executiv/ Directoratului/ Consiliului de Supraveghere/ Consiliului de Administrație (dupa caz) ale subsidiarelor BCR alocate.
  • Inregistrezi si tii evidenta documentelor intrate si iesite in/din cadrul Biroului.
  • Participi in diverse proiecte din cadrul diviziei/ departamentului.

Profilul tau

  • Studii superioare economice/juridice;
  • Vechime de minim 3 ani in specialitate, din care 2 ani in institutii financiar-bancare;
  • Cunostinte generale despre produsele si serviciile bancare;
  • Cunostinte economice si financiare;
  • Cunostinte legislative pentru societatile comerciale din Romania;
  • Buna capacitate de analiza a cerintelor clientilor;
  • Cunostinte despre piata;
  • Cunostinte avansate Word, Excel, Outlook, Powerpoint;
  • Foate bune abilitati de comunicare;
  • Cunostinte avansate de limba engleza.

Oferta noastra

  • Oportunitatea de a te dezvolta intr-una dintre cele mai importante institutii bancare din Europa Centrala si de Est;
  • Un program de lucru flexibil si work from home;
  • Sedii centrale moderne si usor accesibile, in zona Grozavesti (Pentru moment, din cauza situatiei Covid-19, cei mai multi dintre noi lucram de acasa);
  • Asigurare medicala privata;
  • Pana la 27 zile de concediu de odihna in functie de anii de experienta profesionala;
  • Zile libere platite pentru evenimente neasteptate;
  • Zi libera de ziua ta de nastere;
  • Facilitati bancare si extra beneficii pentru pensia privata;
  • Plan de beneficii flexibile prin platforma Benefit online.