Distribuie posturile

Supervizor - Biroul Reglementare Control

Localitate:  Bucuresti
Durata Contract:  Nedeterminat
Domeniu:  Legal/Compliance

Despre echipa noastra

Suntem peste 6000 de oameni la BCR. Si, pe cat de multi, pe atat de diferiti. Ne place sa credem, insa, ca diversitatea noastra de idei, atitudini, pasiuni, trairi sau origini ne infrumuseteaza cultura si adauga valoare muncii noastre.

Responsabilitatile tale

  • Definesti ariile care necesita reglementari de conformitate in baza cadrului legislativ curent, a initiativelor legislative cu impact asupra bancii si a cerintelor grupului si ale industriei;
  • Avizezi reglementarile interne aferente ariei functiei de conformitate (politici, proceduri, instructiuni) si asiguri alinierea reglementarilor de conformitate la standardele grupului;
  • Coordonezi implementarea reglementarilor de conformitate in cadrul bancii si la nivel de grup bcr, conform reglementarilor interne;
  • Avizezi din punct de vedere al conformitatii reglementarile interne, noile produse si servicii bancare, conform responsabilitatilor din regulamentul de functionare al bcr.
  • Analizezi si asiguri consultanta privind produsele/ serviciile/ activitatile bancare;
  • Analizezi si asiguri consultanta privind administrarea relatiilor cu autoritatile;
  • Analizezi si asigura consultanta pentru proiecte specifice cu grad inalt de complexitate (ex. Proiecte de revizuire a organizatiei, liniilor functionale etc.)
  • Coodonezi activitatea de consultanta privind activitatile externalizate.
  • Comunici riscul de conformare identificat in desfasurarea activitatii de coordonare catre seful de departament si directorul executiv al directiei.
  • Asiguri managementul relatiei cu autoritatile;
  • Acorzi asistenta in derularea proiectelor, in cadrul BCR, cu impact privind riscul de conformare, derulate intern sau initiate la nivel de grup (proiectele cu relevanta pentru activitatea din coordonare).
  • Coordonezi procesul de elaborare si implementare a standardelor si tipologiei reglementarilor interne ale Bancii, asigurand suportul utilizatorilor finali privind aspecte ce tin de cadrul intern de reglementare.
  • Coordonezi procesul de  monitorizare permanenta a portfoliului de reglementari interne in vederea asigurarii respectarii termenelor de revizie/actualizare a reglementarilor, conform cerintelor legale (BNR, ASF etc.), precum si a celor interne (audit intern, revizie anuala etc.).

Profilul tau

  • Studii superioare juridice/economice;
  • Vechime minima de 4 ani in activitate/specialitate/domeniu similare, din care minim 3 ani in institutii financiar-bancare;
  • Cunostinte legislative;
  • Cunostinte generale despre produsele si serviciile bancare;
  • Tehnici de control si monitorizare;
  • Abilitati de adaptare si raspuns la schimbare, precum si de aderare la principii si valori;
  • Bune abilitati de control, coordonare a activitatii, delegare, prioritizare, dezvoltare si motivare a echipei;
  • Capacitatea de a lua decizii sub presiune si in conditii de ambiguitate;
  • Cunostinte avansate de limba engleza si MS Office.

Oferta noastra

  • Oportunitatea de a te dezvolta intr-una dintre cele mai importante institutii bancare din Europa Centrala si de Est;
  • Un program de lucru flexibil si work from home;
  • Sedii centrale moderne si usor accesibile, in zona Grozavesti (Pentru moment, din cauza situatiei Covid-19, cei mai multi dintre noi lucram de acasa);
  • Asigurare medicala privata;
  • Pana la 27 zile de concediu de odihna in functie de anii de experienta profesionala;
  • Zile libere platite pentru evenimente neasteptate;
  • Zi libera de ziua ta de nastere;
  • Facilitati bancare si extra beneficii pentru pensia privata;
  • Plan de beneficii flexibile prin platforma Benefit online.